Interjero tendencijos 2020: galvokime apie Žemę

Pasaulis labai greitai keičiasi, technologijos tampa vis reikšmingesne mūsų gyvenimo dalimi, klimato pokyčiai ir aplinkosaugos problemos akivaizdžios. Šalia to augantis žmogaus sąmoningumas ir noras elgtis atsakingai įtakoja mūsų transporto, mitybos ir vartojimo įpročius. Mada ir interjeras, viena greta kitos einančios sritys, labai iškalbingai byloja apie tai, kokie esame, kas mums rūpi ir ko trokštame. Kai garsiausi pasaulio renginiai nurodo „tvarios mados“ aprangos kodą, kai didžiuojamės ne madingiausia rankine ar akiniais, o tuo, kad gebame kurti vis naujus aprangos derinius su dar tinkamais naudoti anksčiau įsigytais aksesuarais, interjero pasaulis taip pat kviečia - „galvokime apie žemę. Mes esame jos dalis“. Šis kvietimas nėra naujas, bet šiemet dar labiau girdimas - jis yra „ašinė“ šių metų interjero tendencija, su savo išraiškos priemonėmis.

   
Menu stende Imm Cologne parodoje Kelne. 2020m. Gamintojo nuotr. 

Skandinaviškas ir japoniškas interjero stiliai

Skandinaviškas interjero stilius geriausiai atspindi naujausių interjero tendencijų visumą. Ir nors akcentinių spalvų paletė ženkliai gausesnė ir ryškesnė, nei būdinga klasikiniam skandinavų interjerui, o dekoro elementai įtakoti labiau pietų ar rytų kultūrų, tačiau ašiniai skandinaviško interjero bruožai, tokie kaip natūralios spalvos, natūralios medžiagos, ilgaamžiai ir universalūs sprendimai,  atsakingas aplinkos kūrimas, išsaugant ir pritaikant senus daiktus, neapsunkinta erdvė, bei tradicijų puoselėjimas – labai aktualu šių dienų interjere. O štai aiškios ir masyvios natūralių medžiagų plokštumos, Shoji sudalinimai, popieriniai ir tekstiliniai šviestuvai, transformuojamos erdvės bei stipri namų ir gamtos jungties atmosfera – svari japoniško interjero įtaka.   
 
   
Menu stende Imm Cologne parodoje Kelne. 2020m. Gamintojo nuotr. 

Natūralios medžiagos ir tvarūs procesai

Siekis gyventi kuo natūralesnėje ir atsakingai kuriamoje aplinkoje, yra pastarųjų kelių metų interjero tendencija. Mums svarbu, kad gaminys būtų pagamintas iš ekologiškų, sveikatai palankių medžiagų, tuo pačiu, prireikus, lengvai utilizuojamas ir perdirbamas. Šiandien mums svarbu ne tik gaminio palankumas žmogui, bet ir gaminio įtaka aplinkai. T.y. šiandien mums dar svarbu ir tai, kad gamybos procesai būtų kuo mažiau įtakojantys aplinką, o naudojamos medžiagos būtų iš tvarių, prižiūrimų ir atnaujinamų šaltinių. Pažangūs gamintojai ne tik rūpinasi atsakingu žaliavų pasirinkimu, tačiau ir kuria nuoseklias, kuo mažiau gamtą įtakojančias viso proceso grandines: nuo gamybos iki perdirbimo.

Tai, kad galime rinktis gaminį pagal jo „eko pasą“ – jau realybė. Ir panašu, kad ateityje šis argumentas bus vis svarbesnis.

   
Menu stende Imm Cologne parodoje Kelne. 2020m. Gamintojo nuotr. 

Kuo žalesnis ir tikresnis gyvenimas

Žmogus nori būti kuo arčiau gamtos, tad savo būste norime ją „pasiekti“ - šiuolaikiniame interjere kuriama stipri namų ir gamtos jungties atmosfera. Lauko erdvę norime apjungti su vidaus erdve. Lauko baldai, dėka pažangių medžiagų ir sprendimų, yra itin komfortiški ir gali būti naudojami tiek lauke, tiek viduje. Kelno parodoje balta lauko baldų konstrukcijų spalva dominavo aplenkdama iki šiol mėgtą pilką.
Kaip atsvarą neapčiuopiamoms ir besikeičiančioms technologijoms, šiuolaikiniame interjere naudojame pabrėžtinai „tikras“ ir mažai laikui pavaldžias medžiagas - itin masyvios medžio ar marmuro plokštumos, dar labiau išryškinančios natūralios medžiagos grožį ir patvirtinančios medžiagos „tikrumą“, terakota, klinkeris, nelygios „molinės“ sienos, natūralūs ryškiafaktūriai audiniai.     

Nematomos technologijos

Technologijos vis labiau įsilieja į mūsų aplinką ir interjeruose atlieka vis didesnę rolę padėdamos mums taupyti resursus ir tausoti aplinką, užtikrindamos saugumą ir komfortą. Kompiuterių programomis valdomos namų sistemos tobulinamos ir tampa vis pažangesnės. Technologijos integruojamos įvairiuose paviršiuose, lengvinant daiktų valdymą ir priežiūrą, didinant jų ilgaamžiškumą. Ar dar reikalingos dušo reguliavimo rankenėlės, jeigu dušą valdyti (įjungti ir išjungti, didinti srovės intensyvumą ir keisti temperatūrą) gali tam tikra kryptimi brūkštelėjęs ranka per bet kurią sienos vietą? O kaip jums vonios veidrodis ir planšetė viename?       

Akivaizdi tendencija, kad technologijos tampa reikšmingesniais, bet mažiau matomais interjerų dalyviais - moderniausi elektroniniai prietaisai integruojami ir paslepiami.

   
Menu stende Imm Cologne parodoje Kelne. 2020m. Gamintojo nuotr. 

Apgalvoti sprendimai ir multifunkcinės erdvės

Šių laikų geras skonis – apgalvotas sprendimas. Nusipirkti kuo pigesnę ar madingiausios spalvos sofą nėra skoninga. Suprantama, kai atostogų būstui, kuriame apsistojame vos keletą savaitgalių per metus ieškome nebrangių sprendimų, tačiau rinkdamiesi sofą svetainei, kurioje kasdien „verda“ šeimos gyvenimas ir savaitgaliais buriasi giminės ar draugai, turėtume domėtis pasirinkto baldo konstrukcijos patikimumu ir garantijomis. Dar svarbiau, kad įrengiant verslo erdves, kuriose kuriamas „namų pojūtis“, pasidomėtume, ar pasirinkti baldai atitinka verslo baldams keliamus reikalavimus, nes nuo to priklauso, kaip ilgai jie tarnaus įrengiamoje erdvėje ir ar užtikrins saugią aplinką. Pasirinkę intensyviai naudojamai erdvei neilgaamžį, nepatikimą sprendimą, ne tik rizikuojame pakliūti į „šykštus moka du kartus“ spąstus, bet ir netausojame aplinkos.

Racionalus erdvės išnaudojimas taip pat interjero tendencija, nemažai susijusi su aplinkos ir resursų tausojimu. Įkvėpti japonų interjero tradicijų, šiuolaikiniame interjere erdvę siekiame organizuoti taip, kad prireikus galėtume ją lengvai ir greitai transformuoti. Tad multifunkciniai ir moduliniai baldai, padedantys mums transformuoti ir racionaliai išnaudoti erdvę, itin aktualūs.

   
Menu stende Imm Cologne parodoje Kelne. 2020m. Gamintojo nuotr. 

Komfortas ir spalvos

Aplinkoje mums svarbus komfortas, tiek fizinis, tiek emocinis. Įvairūs pažangūs sprendimai didina šiuolaikinių baldų komfortą, užtikrina didesnę jų ergonomiką. Foteliai -reklaineriai ir hamakai ar supynės, vėl ieško vietos mūsų laisvalaikio erdvėse.
Emociniam komfortui svarbus erdvės jaukumas, tad nenuostabu, kad pirmoji šių metų spalvų paletėje rikiuojasi ruda. Beje, tai dar vienas atsiliepimas į siekį tausoti aplinką ir rūpintis gamta, juk rudos spalvos tonus dažnai ir pavadiname „žemės atspalviais“. Viena vertus, rudos spalvos paletės gali būti labai neutralios, sukuriančios jaukų akompanimentą akcentinėms spalvoms, kita vertus – ruda gali dalyvauti ir itin ryškiuose, avangardiniuose deriniuose.  Ruda spalva dera su dauguma medienos rūšių, tad šiuo deriniu sukursite tikrai nepavaldų laikui foną daugeliui akcentinių spalvų, kurias galbūt norėsite keisti laikui bėgant.

Sekant „naudoti ne išmesti“ liniją, interjeruose nebelieka monochromo, o „susiburia“ skirtingos spalvos, sudarydamos įspūdį, kad „netyčia“ suderinome iš ankstesnių būstų likusius ar tėvų padovanotus baldus.    

Visgi, interjeruose labai aiškiai parodydami, kad vertiname nepavaldžius laikui dalykus, neslepiame, kad esame atviri ateičiai. Todėl interjero sumanymuose šalia natūralių medžiagų naudojamos ir faktūrinio aliuminio ar deformuoto veidrodžio plokštumos bei detalės, suteikiančios „futuristinį“ akcentą.     

Dekoras išlieka atviras kiekvieno individualiai išraiškai, tad naudojami tiek geometrinių, tiek augalų raštų, tiek smulkaus piešinio, tiek didelio gabarito ornamentų tapetai ir audiniai. Šalia apskritimo ir stačiakampio vėl svorį įgyja ovalas. Dažytas, tonuotas metalas.

Ir jeigu iki šiol ryškiu interjerų akcentu buvo įvairios Art Deco arkos motyvo interpretacijos, tai dabar jos išlieka aktualios, bet keičiasi, pavyzdžiui - „virsta“ ir tampa užapvalintomis sienomis. Arkos motyvas vis dar labai gražiai naudojamas baldų ir šviestuvų dizaine.

      
Woodnotes stende Imm Cologne parodoje Kelne. 2020m. Gamintojo nuotr. 

  • Galvokime apie žemę: atsakingas vartojimas, ilgaamžiai sprendimai, laikui nepavaldus dizainas ir ilgaamžės medžiagos.   
  • „Naudoti ne išmesti“: skirtingų baldų ir spalvų komponavimas. Net jeigu kuriama vienspalvė kompozicija, spalva „pulsuoja“ atspalviais  
  • Natūralios, ilgaamžės medžiagos: medis, marmuras, ketus, natūralūs stambiafaktūriai audiniai
  • „Žemės spalvos“: rudos spalvos paletė; akcentinės, dažniau duslios (ne pirminės) spalvos: raudona, terakotos, mėlyna, žalia.
  • Etninės detalės, žmogaus rankų darbas ir jo „tobulumas netobulume“. Nelygaus paviršiaus, lenktos sienų plokštumos
  • „Futuristinės“ medžiagos: faktūrinio aliuminio ar deformuoto veidrodžio plokštumos. „Semi-surreal“ grafinė raiška. Semkitės impulso iš „old-shool“ ir transformuokite jį į vizionierišką viziją.
  • Toliau plėtojama Art Deco kryptis, bet ne „retro“, o futuristinėje išraiškoje. Arka, apskritimas, cilindras, ovalas.

Galimybių susikurti sau patogią ir įkvepiančią aplinką turime labai daug. Ar kursime įkvėpti tendencijų impulsų, ar vedini savo intuicijos, kiekvieną kviečiame drąsiai ieškoti savitos, individualios išraiškos kuriamame interjere ir, žinoma, rinktis apgalvotai.

 

įžvalgos apsilankius parodoje Imm Cologne