FRITZ HANSEN: laiko neskaičiuojanti danų dizaino klasika, pavergusi italės širdį


 Carla Sozzani 

Spalvos ir formos gyvenimas

„Kai 1973 m. įsirengiau pirmuosius savo namus, įsigijau ryškiai raudonų SERIES 7 kėdžių. Vėliau, gyvendama Londone, sukaupiau visą Arne Jacobseno dizaino objektų liniją CYLINDA. Viską – nuo arbatinuko iki ledų šaldymo indelio ir kavinuko. Tuo metu Milane jų niekas dar net nebuvo regėjęs. Tuomet atradau ir ėmiausi visur statyti kėdę EGG. Mano manymu, tai tobula kėdė – niekas neprilygsta jos dizainui.“

Italė Carla Sozzani žinoma kaip konceptualaus dizaino salono 10 Corso Como Milane įkūrėja. Galimai, tai vienas pirmųjų „konceptualių salonų“ pasaulyje, Carlos įkurtas dar 1991-aisiais. Taip pat ji – galerininkė ir redaktorė, dirbusi su tokiomis meno pasaulio įžymybėmis kaip fotografai Bruce‘as Weberis ir Herbas Rittsas bei bendradarbiavusi su dizaineriais Azzedine Alaïa ir Rei Kawakubo. Ji rengė Annie Leibovitz, Helmuto Newtono, Davido LaChappelle ir Steveno Meiselio parodas savo pačios galerijoje bei šiuolaikiniame fotografijos meno centre Maison Europeénne de la Photographie Paryžiuje ir kitose garsiose dizaino mekose.

Tačiau ne daug kas žino, kad C. Sozzani taip pat yra prisiekusi daniško dizaino gerbėja ir kolekcininkė. Šio pokalbio metu ji pasakoja, kaip formos ir spalvos įkvėpė ją į savo namus Milane įsileisti dizainerio A. Jacobseno kūrinius.

 
Carla Sozzani priklausanti Casa Milano 

Laikui nepavaldus ryšys su Arne Jacobsenu

Tik išties ypatingi dizaino objektai geba atkreipti vieno žymiausių pasaulyje konceptualaus dizaino salonų 10 Corso Como įkūrėjos dėmesį. Būtent toks ypatingas ryšys užsimezgė tarp žymaus dizainerio Arne Jacobseno dizaino namams Fritz Hansen kurtų objektų ir žymios galerininkės bei redaktorės Carlos Sozzani. Ir štai jis trunka jau keturis dešimtmečius.

„Tai buvo dizaino objektų serija CYLINDA ir visi jos dailūs plieno kūriniai: arbatinukas, kavinukas, kavos presas ir kt. Nors jų jau seniai nebenaudoju, jie vis dar puošia mano virtuvę. Ir man vis dar taip gražu!“ – pasakoja C. Sozzani, pravėrusi savo namų duris.

Švarios plieno linijos tiesiog apžavėjo žymiąją italę, tad vėliau ji įsigijo keletą ryškių rausvai oranžinių kėdžių SERIES 7, kurias bendradarbiaudamas su Fritz Hansen taip pat kūrė A. Jacobsenas.

Iš pradžių šie dizaino kūriniai pateko į italės virtuvę, vėliau persikėlė į biurą: „Kėdžių SERIES 7 galima rasti ir mano studijoje, ir galerijoje. Manau, tai labai universalus objektas. Šias kėdes galima patogiai sudėlioti vieną ant kitos, tad jos ir itin funkcionalios. Man patinka kėdžių linijos, jos tokios organiškos, beveik kaip moters kūnas.“


Carla Sozzani 2020 m. sukurta SERIES 7 spalvų kolekcija

Taip pat jausmingai C. Sozzani kalba ir apie kitus A. Jacobseno kūrinius – kėdes EGG CHAIR bei DROP CHAIR. Abu šie modeliai taip pat rado savo vietą italės namuose, galerijoje bei salone.

Per savo karjerą C. Sozzani daugybę kartų bendradarbiavo su dizaino namais Fritz Hansen, o 2020 m. būtent ji sukūrė 16 spalvų paletę kėdei SERIES 7. „Kai Fritz Hansen pirmą kartą kreipėsi į mane prašydami sukurti spalvinę gamą kėdei, buvau maloniai nustebinta. Tačiau būtent jie man priminė, kad su šiais dizaino kūriniais vienaip ar kitaip jau dirbu kelis dešimtmečius. Juk nuo 1990-ųjų esu surengusi kelias A. Jacobseno kūrinių parodas savo galerijoje Galleria Sozzani Milane ir vieną Seule. Tad žvelgdama atgal suvokiau, jog Fritz Hansen buvo svarbi mano karjeros kelionės dalis,“ – pasakoja C. Sozzani.

Žymioji italė pastebi, kad EGG CHAIR dera bet kurioje namų vietoje. „Negalėčiau išskirti konkrečių erdvių, kur tiktų statyti kėdę EGG CHAIR. Iš tiesų manau, kad ji puikiai derės bet kuriame kambaryje. Tai toks patrauklus baldas... Galima sakyti, kad savo forma ir funkcija ji – tobula,“ – savo meilę skandinavų dizainui reiškia C. Sozzani.

Namai pagal C. Sozzani

C. Sozzani namai Milano priemiestyje dar 1930-aisiais suprojektuoti žymaus architekto humanisto ir dizainerio Piero Giulio Magistretti, Vico Magistretti tėvo. Namai apsupti laukų ir gėlių, milžiniškais langais, pro kuriuos į namus veržiasi šviesa.

 
Carla Sozzani priklausanti Casa Milano 

„Dėl to, kad tai – P. G. Magistretti projektuotas namas, jo proporcijos tokios tobulos. Bet čia gyvenu jau 36 metus, tad bėgant laikui kai ką čia keičiau. Namai ne visada buvo tokie patys, jie keitėsi taip pat, kaip ir mano skonis. Išgrioviau sienas, atsisakiau durų. Nuolat perstatau baldus. Nesuprantu žmonių, kurie samdo interjero dizainerį, kad šis sukurtų jiems namus. Juk tai atima visą paieškų džiaugsmą! Koks iš to malonumas?“ – stebisi C. Sozzani.

 
Carla Sozzani priklausanti Casa Milano 

Bėgant metams Carla niekada neprarado malonumo kolekcionuoti ypatinguosius A. Jacobseno ir Fritz Hansen dizaino kūrinius, ieškoti jiems tinkamiausios vietos, o paskui iš naujo perstatyti. Nors kito jos estetikos jausmas, bet meilė šiems objektams visada išliko nepajudinama. Tai lyg įrodymas, kad laikui nepavaldaus dizaino pagrindas – padėti mums atrasti tai, ką iš tiesų mėgstame.

//

Parengta pagal Fritz Hansen
Publikuota Lamų slėnis